W lutym tego roku rozpoczeła się budowa sztucznego toru kajakowego na kozielskiej wyspie.
Będzie to największy tor kajakowy w europie.
Kędzierzyn-Kożle ma zostać w przyszłości kajakową stolicą polski.
Tor kajakowy wraz kanałami doprowadzającymi wodę rozciągać się będzie na długość około 900m. Będzie to najnowocześniejszy tor w Polsce, na którym rozgrywane będą imprezy rangi mistrzowskiej.
Nowy tor ma pełnić rolę Kontynentalnego Centrum Szkolenia w Kajakarstwie Slalomowym pod Patronatem ICF. Ma być również wykorzystywany przez PZKaj jako Ośrodek Przygotowań Olimpijskich. Z toru będą mogli korzystać nie tylko zawodnicy – będzie on otwarty dla zwykłych miłośników nie tylko kajakarstwa, ale również raftingu.
rzeka Dunajec(słow. Dunajec, niem. Dunajetz lub Dohnst) – rzeka w południowej Polsce, prawy dopływ Wisły (rzeka II rzędu) Powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w m. Nowy Targ; za początkowy odcinek uważa się Czarny Dunajec Długość 247 km (łącznie z Czarnym Dunajcem) z czego 17 km liczy odcinek graniczny między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Powierzchnia dorzecza wynosi 6804 km², z tego w Polsce 4854,1 km², na Słowacji 1949,9 km² (z czego 1594,1 km² przypada na dorzecze Popradu, a 355,8 km² – na zlewnię samego Dunajca) (źródło: wikipedia)
Otwieranie górnej Odry przy Marii ve skále 26–27 marca 2011 to idealna data na rozpoczęcie sezonu. Odcinek do spłynięcia: Ujście Budišovki –Jakubčovice, trudność WWI. Bardzo urokliwy odcinek rzeki. Na jej górskim odcinku płynie się wąską, krętą doliną (6–9 metrów szerokości) Na swojej drodze napotykamy na liczne kamienne progi i naturalne bystrza, zdarzają się też zwałki (te jednak organizatorzy starają się zawsze przed imprezą pousuwać) Górski odcinek jest spływalny jedynie w czasie topnienia śniegów oraz po opadach.
Dzień 26 marca 2011 przeszedł do historii również z powodu Adama Małysza, który w tym dniu, podczas odbywających się w Zakopanem zawodów „Skok do celu” oddał swój ostatni skok w karierze skoczka narciarskiego. Dla uhonorowania tego wydarzenia część uczestników spływu miała wymalowane na twarzy wąsy.
Zapraszamy do oglądania zdjęć - aktualizacja galerii 2011:
O naszej wodniackiej pasji mieliśmy zaszczyt opowiedzieć na łamach Magazynu Kajakowego WIOSŁO (nr 2/2012).
„Każdy z nas w głębi serca jest turystą, lubimy obcować z przyrodą, fascynujemy się jej pięknem. Połączył nas wspólny mianownik, jakim są kajaki, kajakarstwo i szeroko pojęta turystyka wodna..”
Więcej w 'Wiośle' zapraszamy wszystkich do lektury